X-COM: Apocalypse


Rok vydání: 1997
Hodnocení: 92 %

Ohodnoť hru:

%


X-COM: Apocalypse patří neodmyslitelně mezi mé top 10 srdcové záležitosti a vynechám-li předchozí dva díly této Microprosácké trilogie, dostala by se možná i do top 5 :) Jakožto samozvaný HC fanoušek ufa nemám ani jinou možnost, jak tento poslední nefalšovaný X-COM ohodnotit a budu možná až nad míru kritický.

Samotná hra své předchůdce jednoznačně převyšuje grafikou. Vzhledem k tomu že mezi vydáním UFO: Enemy Unknow a X-COM: Apocalypse uplynuly pouze 3 roky, tak jde opravdu o důstojné zvršení trilogie.

Bohužel prvním trochu příčícím se bodem, je samotný příběh a vlastně celá dějová pointa hry. V předchozích dílech jsme sice byli svědky, jak se vaše zhruba desítka hrdinů vypořádala s několika cizáckými rasami a jejich centrálním mozkem najednou. Věřím, že tohle mohlo ledaskomu přijít trochu ujeté, ale příběh Apokalypsy je ještě bizarnější. Zde vás děj zavede do roku 2084, kde se budete soustředit pouze na jediné město zvané Mega Primus a nikoli už na celou Zemi. Vcelku by mě zajímala reakce okolního světa, na události odehrávající se v tomto městě - té se bohužel nedočkáte. Pokud jde ale o samostatnou infrastrukturu města, v něm sídlící různorodé společnosti, organizace, obchod a vaše možnosti ovlivňovat dění v něm, tak toto je v rámci možností propracováno téměř k dokonalosti.

Hra skýtá některé nové možnosti, o kterých jste při hraní předchozích dílů dost možná i přemýšleli, jaké by to bylo, kdyby to opravdu šlo udělat. Jednou z takovýchto možností je navštěvovat domovský svět cizáků a oplácet jim stejnou kartou, jako vám to dělají oni na zemi. To zde do určité míry funguje, ale velice brzy zjistíte, že v cizácké dimenzi si neužijete o nic větší zábavu, než v Mega Primu. Je zde nalinkovaný scénář, mající za úkol protáhnout vás sérií, v této fázi hry už trochu nudných misí uvnitř cizáckých budov. Mise jsou pak na jedno brdo a tahy cizáků neskutečně dlouhé.

Už tak enormně dlouhé tahy AI jsou ještě 2x delší, vyskytují-li se v myslích civilisté, jelikož ti mají samostatný hrací čas (tah).

Na závěr mohu říct pouze to, že X-COM: Apocalypse je skvělým pokračováním předchozích dílů X-COM. Pokud jste hru ještě nedohráli, nebo vůbec nehráli, tak ji mohu jedině doporučit. Čeká vás spousta misí, zajímavých objevů v laboratořích a vše co jste měli rádi u předchozích dvou dílů a samozřejmě úplně nové herní možnosti.


+ možnost podnikat mise v cizácké dimenzi
+ originalita
+ vliv na politiku města

- dlouhé tahy AI
- trochu stereotypní mise

Předchozí díly série X-COM od Microprose
UFO: Enemy Unknown
X-COM: Terror from the Deep